Prečo výcvik
V každom psíkovi sa skrýva kúsok duše divého vlka.
Túto dušu si príroda nechce zobrať späť.
Výcvik je cesta k porozumeniu prečo !!!
Výcvik psov
Výcvik základnej poslušnosti je veľmi dôležitý pre každého psíka bez rozdielu. Presvedčili sme sa o tom na vlastnej koži keď k nám prišli ľudia čo si nevedeli rady. Psík získal príliš vysoké sebavedomie a majiteľa neakceptoval. Čím dlhšie čakali (že sa to zmení keď psík vyrastie), tým to bolo horšie. Psík začal byť agresívny voči ľuďom, iným psom alebo prehnane plachý. Často nevedomosť či sebaistý pocit zvládnutia situácie majiteľ zle odhadne. Čo je neskôr dôsledok preplnených útulkov a neovládateľných psov. Často práve nezodpovední majitelia robia zlé meno všetkým psíčkarom či už netolerantným správaním voči druhým ľuďom, psom alebo okoliu. Pretože veľký podiel na zlom správaní psa nesie jeho majiteľ. Ale veď túto vetu už všetci dobre poznáme. Ide o neznalosť charakteru plemena? Etológie psov? Benevolentné alebo tvrdé správanie voči psíkovi? Podľa mňa chov psa nie je taká jednoduchá záležitosť, ako by sa mohlo zdať. Ale s radami odborníkov a dostatkom informácii sa to dá zvládnuť.
Ak chceme mať skutočne šťastného psíka a našu spokojnosť musíme mu zabezpečiť dostatok pohybu, čas na hru, kontakt s inými psami, ľuďmi, situáciami, zdravotnú starostlivosť, dostatočnú výživu a správnu výchovu ktorá mu môže zachrániť aj život.
odloženie na väčšiu vzdialenosť, Brit povel "k nohe" Hug chôdza pri nohe
povel "zostaň" povel "k nohe"
So sestrou sa výcviku psov venujeme viac ako sedem rokov. Sme študentkami Univerzity veterinárskeho lekárstva, odboru kynológia. Momentálne cvičíme psíkov základnú poslušnosť pre každého kto má záujem a výchova psíka mu nie je ľahostajná.
Dog training - výcvik psa trénerom
Priebeh výcviku - zo začiatku majiteľ nosí psíka k nám. My ho učíme pochopiť povely a precvičujeme ich čím sa urýchľuje celý výcvik. Neskôr zaúčame majiteľa ktorému je pridelený osobný tréner. Cvičíme základnú poslušnosť: sadni, ľahni, vstáň, zostaň, privolanie ku mne, k nohe, chôdza pri nohe. Vo výcviku je zahrnutá socializácia medzi viacerými psami, adaptácia na mestské prostredie, odstránenie zlozvykov, zaučenie majiteľa, poradenstvo.
Trvanie výcviku okolo 2-3 mesiace podľa potreby, 3-5x do týždňa po 1-1,5 hod. cena za výcvik od 5000 sk Trnava, Košice a okolie.
Markus povel "ku mne" ovládateľnosť pri strete s iným psom ovládateľnosť v skupine psov
Vycvičené psy
Bígel - Beny Anglický kokeršpaniel - Džery Kríženec salašníckeho psa -Baky |
Zlatý retriever - Riky Labradorský retriever - Šeri Labradorský retriever - Rafi Kríženec hawavarda - Bono
|
Americký kokeršpaniel -Jerry Rodézsky ridgeback – Markus Nemecký ovčiak - Hug
Nemecký ovčiak – Brit Dalmatínec – Andy Bígel – Benko
Team training – individuálny tréning psíka a psovoda za prítomnosti trénera. (cena za tréning - 100 Sk/h)
Group training – základný výcvik psíka v skupine psov a psovodov. (cena za tréning – 50 Sk/h)
Funny training – spestrenie základného výcviku so zameraním na zlepšenie kontaktu psíka so psovodom a pre ich spoločnú zábavu. (vytvorením prírodných a umelých prekážok a zapájaním rôznych psích športov)
NOVÉ:
(pomocné formy výcviku)
Clicker training – výcvik pomocou clickra (žabka) - (inšpirovaný výcvikom delfínov)
Výcvik využíva žiadúce prirodzené správanie psíka a pozitívne ho upevňuje. Klik známená správne. Dôležité je vedieť včas kliknúť a psíka naučiť, že po kliku nasleduje odmena.
Clicker nie sú žiadne čary ale pomáhajú psíkovi lepšie pochopiť čo od neho chceme. www.nerdbook.com
Halter training – výcvik psíka pomocou špeciálnej ohlávky. Je hlavne využivaný pri výcviku základnej poslušnosti a pri upravovaní niektorých foriem nežiadúceho správania sa psíka. (nezvládnuteľné ťahanie na vodítku, určité formy agresivity...)
Behaviorálna terapia – cieľom je poznanie rôznych foriem správania sa psíkov, ktoré nám pomáha spoznať príčinu problému a pokúsiť sa ju trpezlivo odstraňovať. Odhaliť túto príčinu nie je vždy jednoduché. Zahrňuje najmä pozorovanie psíkov, ich výživu, zdravotný stav. Taktiež poznanie priebehu socializácie, osobnosť majiteľa, atmosféru v rodine, ...
Veľkým pomocníkom pri terapii je aj alternatívna medicína a upokojujúce masáže (T-touch)
Behaviorálnou terapiou sa najmä v zahraničí zaoberajú špeciálny „psí psychológovia„ (behavioristi). My sa snažíme využívať naše nadobudnuté skúsenosti a spájať ich s neustálym vzdelávaním sa v tejto zaujímavej problematike.